Members Rodeo Schedule DrawsResults 2021 Standings


Choose the rodeo to view.

Currently Viewing: CARDSTON ACADEMY JUNE 12

**Non-sanctioned Team Roping Jackpot, #10, P1/D1 or Draw all $50/man.  EO 8:00am, EC 9:00am.  Enter at Jackpot, Cash only**

 

Order of Events:  Team Roping, Jr. Team Roping, Tie Down Roping, Ladies Breakaway, Jr. Breakaway, Steer Wrestling, Ladies Barrels, Junior Barrels, Lil Rascals Barrels

Barrel Racing will not start before 3:00pm

NOTE:  In the Barrel Racing we will run half of the Ladies, half of the Juniors, half of the Lil Rascals, then TRACTOR the ground, then run the 2nd half of the Ladies, 2nd half of the Juniors and 2nd half of the Lil Rascals.  We did this to give the horses a fair rest and give those that are running 2 different horses time to get ready.  We will still rake after every 5 listed on the program.  If you have entered twice you should have a run in the first and second half.  If I have not got you split, please email me at office@chinookrodeoassociation.com

First 4 Ladies Barrel Racers:  Barrel Duties take down eyes, and return clock box to the timer box in the office, take off barrel wraps and return to barrel bag.

Last 4 Ladies Barrel Racers:  Barrel Duties set up eyes and barrels, and make sure  clock is working, put on barrel wraps.

If you have been missed in the draw, please email office@chinookrodeoassociation.com with the error by June 7.

·   If you are feeling unwell—STAY HOME

NO SPECTATORS 

Safety Protocols will be emailed to all competitors.

Official Draw

EventNameStock

Team Roping

     Performance 1: Sat Jun 12, 1pm

1BILLY POTTS (#C6369C) (H) - Brocket , AB
    Slim Creighton (#C351C) (F) - ,
 
 
2AUSTIN SCHELLER (#C3048C) (H) - Stavely, AB
    DALLAS BULL (#C2159C) (F) - High River, AB
 
 
3GARRET HUGHSON (#C6379C) (H) - Foremost, AB
    COLTON YELLOW HORN (#C6157C) (F) - Brocket, AB
 
 
4BRADEN BROST (#C1781C) (H) - Consul, SK
    RYLAN BROST (#C1783C) (F) - Consul, SK
 
 
5Travis Kellett (#C6615C) (H) - Picture Butte, AB
    TREVOR SCHELLER (#C9542C) (F) - Stavely, AB
 
 
6John Pickens (#C347C) (H) - Standoff, AB
    Rodie Pickens (#C346C) (F) - Standoff, AB
 
 
7JESSE HEAVY RUNNER (#C6536C) (H) - Cardston, AB
    TREVOR MEDICINE SHIELDS (#C2433C) (F) - Cardston, AB
 
 
8MIKE MILLER (#C2281C) (H) - Milk River, AB
    CHASE KELLETT (#C2280C) (F) - Picture Butte, AB
 
 
9KOLE DOLGOPOL (#C7203C) (H) - Irvine , AB
    TY HERMAN (#C9031C) (F) - Hilda, AB
 
 
10DARCY DIXON (#F-1530) (H) - Morley, AB
    Lane Dixon (#C1011C) (F) - Morley, AB
 
 
11MIKE LIEVERS (#C6169C) (H) - Pincher Creek, AB
    CODY ODONNELL (#C6289C) (F) - Lethbridge, AB
 
 
12AUSTIN SCHELLER (#C3048C) (H) - Stavely, AB
    TREVOR SCHELLER (#C9542C) (F) - Stavely, AB
 
 
13TOM HERMAN (#C9032C) (H) - Hilda, AB
    SHANE DOLGOPOL (#C826C) (F) - Irvine, AB
 
 
14SHAWN MILLER (#C6302C) (H) - Dalemead, AB
    DALLAS BULL (#C2159C) (F) - High River, AB
 
 
15GARRET HUGHSON (#C6379C) (H) - Foremost, AB
    KES BLACKWATER (#C1721C) (F) - Calgary, AB
 
 
16BRADEN BROST (#C1781C) (H) - Consul, SK
    BEN MITCHELL (#C41C) (F) - Twin Butte, AB
 
 
17DARCY DIXON (#F-1530) (H) - Morley, AB
    KEENAN CRANE (#C1997C) (F) - Cardston, AB
 
 
18MIKE LIEVERS (#C6169C) (H) - Pincher Creek, AB
    ABE CALDWELL (#C2533C) (F) - Stirling, AB
 
 
19Travis Kellett (#C6615C) (H) - Picture Butte, AB
    CHASE KELLETT (#C2280C) (F) - Picture Butte, AB
 
 
20BILLY POTTS (#C6369C) (H) - Brocket , AB
    BRAD SOMMERFELDT (#C2249C) (F) - Cardston, AB
 
 
21COLTON YELLOW HORN (#C6157C) (H) - Brocket, AB
    KES BLACKWATER (#C1721C) (F) - Calgary, AB
 
 
22KOLE DOLGOPOL (#C7203C) (H) - Irvine , AB
    SHANE DOLGOPOL (#C826C) (F) - Irvine, AB
 
 
23TOM HERMAN (#C9032C) (H) - Hilda, AB
    TY HERMAN (#C9031C) (F) - Hilda, AB
 
 
24TEE CEE RIDER (#F-2063) (H) - Calgary, AB
    Lane Dixon (#C1011C) (F) - Morley, AB
 
 
25MIKE MILLER (#C2281C) (H) - Milk River, AB
    CODY ODONNELL (#C6289C) (F) - Lethbridge, AB
 
 
26DAVID SHADE (#C2436C) (H) - Cardston, AB
    TREVOR MEDICINE SHIELDS (#C2433C) (F) - Cardston, AB
 
 

Jr. Team Roping

     Performance 1: Sat Jun 12, 1pm

1Shayanna Scheller (#CJ1002C) (H) - Langdon, AB
    OLIVIA WALKER (#CJ7414C) (F) - Okotoks, AB
 
 
2Cole Grant (#CJ2560C) (H) - Fox Valley, SK
    RYLAN BROST (#C1783C) (F) - Consul, SK
 
 
3Teran Broderson (#CJ2904C) (H) - Fort Macleod, AB
    Taylor Broderson (#CJ2161C) (F) - Fort Macleod, AB
 
 
4CASH YULE (#CJ2068C) (H) - Wardlow, AB
    RYLIN SCHELLER (#CJ3122C) (F) - Stavely, AB
 
 
5Cole Grant (#CJ2560C) (H) - Fox Valley, SK
    Taylor Broderson (#CJ2161C) (F) - Fort Macleod, AB
 
 
6Teran Broderson (#CJ2904C) (H) - Fort Macleod, AB
    OLIVIA WALKER (#CJ7414C) (F) - Okotoks, AB
 
 
7Shayanna Scheller (#CJ1002C) (H) - Langdon, AB
    RYLIN SCHELLER (#CJ3122C) (F) - Stavely, AB
 
 
8CASH YULE (#CJ2068C) (H) - Wardlow, AB
    RYLAN BROST (#C1783C) (F) - Consul, SK
 
 

Tie Down Roping

     Performance 1: Sat Jun 12, 1pm

1Lane Dixon (#C1011C) - Morley, AB  
2Mike White Quills (#C967C) - Cardston, AB  
3DAVE HEATON (#C8044C) - Strathmore, AB  
4RICK FOX (#C1680C) - Cardston, AB  
5DANNY FINNERTY (#C8061C) - Duchess , AB  
6DAX EAGLE BEAR (#C7042C) - Standoff, AB  
7SHAWN MILLER (#C6302C) - Dalemead, AB  
8CHASE KELLETT (#C2280C) - Picture Butte, AB  
9EVERETT MORTON (#CG6C) - Del Bonita, AB  
10LYNN TURCATO (#C8040C) - Taber, AB  
11ERIC MAISONNEUVE (#C2431C) - Calgary, AB  
12TY HERMAN (#C9031C) - Hilda, AB  
13BEN MITCHELL (#C41C) - Twin Butte, AB  
14MIKE MILLER (#C2281C) - Milk River, AB  
15Shay Stewart (#C997C) - Carndiff, SK  
16BRADEN BROST (#C1781C) - Consul, SK  
17BRAD SOMMERFELDT (#C2249C) - Cardston, AB  
18BO WELLS (#C2438C) - Cardston, AB  
19JAKE FOX (#C1674C) - Cardston, AB  
20Robby Stewart (#C1378C) - Carnduff, SK  
21CODY ODONNELL (#C6289C) - Lethbridge, AB  
22DANNY FINNERTY (#C8061C) - Duchess , AB  
23JAKE FOX (#C1674C) - Cardston, AB  
24LYNN TURCATO (#C8040C) - Taber, AB  
25SHAWN MILLER (#C6302C) - Dalemead, AB  
26Mike White Quills (#C967C) - Cardston, AB  
27BRAD SOMMERFELDT (#C2249C) - Cardston, AB  
28CHASE KELLETT (#C2280C) - Picture Butte, AB  
29BO WELLS (#C2438C) - Cardston, AB  
30CODY ODONNELL (#C6289C) - Lethbridge, AB  
31TY HERMAN (#C9031C) - Hilda, AB  
32EVERETT MORTON (#CG6C) - Del Bonita, AB  
33Shay Stewart (#C997C) - Carndiff, SK  
34DAVE HEATON (#C8044C) - Strathmore, AB  
35Robby Stewart (#C1378C) - Carnduff, SK  
36MIKE MILLER (#C2281C) - Milk River, AB  
37BRADEN BROST (#C1781C) - Consul, SK  

Ladies Breakaway Roping

     Performance 1: Sat Jun 12, 1pm

1Marilyn Callaway (#CJ983C) - Millarville, AB  
2Paige Callaway (#CJ335C) - Stavley, AB  
3Sayge Turcato (#C6826C) - Taber, Alberta  
4Chase Creighton (#CJ5426C) - ,  
5BAILEY BRUISED HEAD (#CJ2429C) - Standoff, AB  
6Carly Day Chief (#C350C) - Standoff, AB  
7CAMMIE FOX (#CJ6380C) - Cardston, AB  
8AUREA MUNRO (#C8042C) - Strathmore, AB  
9Aleesa Nelson (#CJ966C) - Magrath, AB  
10P.J. FOX (#C2756C) - Cardston, AB  
11Maddie Bews (#CJ19987C) - , AB  
12ALEX MCDONALD (#C8038C) - Heritage Pointe, AB  
13RAVEN SHADE (#CJ9124C) - Cardston, AB  
14CHARMAYNE PICKENS (#F-L1564) - Standoff, AB  
15Carly Day Chief (#C350C) - Standoff, AB  
16Sayge Turcato (#C6826C) - Taber, Alberta  
17Paige Callaway (#CJ335C) - Stavley, AB  
18Marilyn Callaway (#CJ983C) - Millarville, AB  
19RAVEN SHADE (#CJ9124C) - Cardston, AB  
20Chase Creighton (#CJ5426C) - ,  
21Aleesa Nelson (#CJ966C) - Magrath, AB  
22Maddie Bews (#CJ19987C) - , AB  
23CAMMIE FOX (#CJ6380C) - Cardston, AB  
24CHARMAYNE PICKENS (#F-L1564) - Standoff, AB  
25ALEX MCDONALD (#C8038C) - Heritage Pointe, AB  
26P.J. FOX (#C2756C) - Cardston, AB  

Jr. Breakaway Roping

     Performance 1: Sat Jun 12, 1pm

1Rodie Pickens (#C346C) - Standoff, AB  
2Katie Bews (#CJ19988C) - , AB  
3CASH YULE (#CJ2068C) - Wardlow, AB  
4Dylann Beasley (#CJ976C) - Patricia, AB  
5KATIE SOMMERFELDT (#CJ2437C) - Cardston, AB  
6OLIVIA WALKER (#CJ7414C) - Okotoks, AB  
7Shayanna Scheller (#CJ1002C) - Langdon, AB  
8RYLIN SCHELLER (#CJ3122C) - Stavely, AB  
9Katie Bews (#CJ19988C) - , AB  
10Dylann Beasley (#CJ976C) - Patricia, AB  
11CASH YULE (#CJ2068C) - Wardlow, AB  
12OLIVIA WALKER (#CJ7414C) - Okotoks, AB  
13Shayanna Scheller (#CJ1002C) - Langdon, AB  
14KATIE SOMMERFELDT (#CJ2437C) - Cardston, AB  
15RYLIN SCHELLER (#CJ3122C) - Stavely, AB  
16Rodie Pickens (#C346C) - Standoff, AB  

Steer Wrestling

     Performance 1: Sat Jun 12, 1pm

1Tanner Turcato (#C1933C) - Taber, AB  
2BEN MITCHELL (#C41C) - Twin Butte, AB  
3KEENAN CRANE (#C1997C) - Cardston, AB  
4KASH SHADE (#C3579C) - Lethbridge, AB  
5Eric Isabelle (#C953C) - Calgary, AB  
6OTYS LITTLE MUSTACHE (#C6707C) - Brocket, AB  
7DAKOTA GIESBRECHT (#C9001C) - Standoff, AB  
8Eric Isabelle (#C953C) - Calgary, AB  
9KASH SHADE (#C3579C) - Lethbridge, AB  
10Tanner Turcato (#C1933C) - Taber, AB  
11OTYS LITTLE MUSTACHE (#C6707C) - Brocket, AB  
12BEN MITCHELL (#C41C) - Twin Butte, AB  

Ladies Barrel Racing

     Performance 1: Sat Jun 12, 1pm

1Madison Stoltzfus (#C1005C) - Longview , AB  
2AMARA DUXBURY (#C7416C) - High River, AB  
3TACEE SHAW (#C144C) - Cardston, AB  
4HALEY GLASRUD (#C2530C) - Eastend, SK  
5BRITTANY BEYER (#C7801C) - Coaldale, AB  
6Bailey Sears (#C2083C) - Nanton, AB  
7P.J. FOX (#C2756C) - Cardston, AB  
8BROOKE AKUNE (#C6757C) - New Dayton, AB  
9MARISSA AITKEN (#C2510C) - Cardston, AB  
10Brooke Martine (#C7096C) - Nanton, AB  
11Paige Callaway (#CJ335C) - Stavley, AB  
12SHAYNA JONES (#C1995C) - Parkland, AB  
13TAMMY HAMILTON (#C2613C) - Rainer, AB  
14ALEX MCDONALD (#C8038C) - Heritage Pointe, AB  
15Carly Day Chief (#C350C) - Standoff, AB  
16JESSICA VAN BUSKIRK (#C6679C) - Claresholm, AB  
17SHANNON VAN BUSKIRK (#F-L7069) - Claresholm, AB  
18LORI STAHL (#C2169C) - Grasmere, BC  
19LYNN MCGONIGLE (#F-G6402) - Strathmore, AB  
20Sharyl Malin (#C9950C) - Okotoks, AB  
21BRANDY VOGT (#C210C) - Cranbrook, BC  
22Kristen Anderson-Bain (#C7706C) - Lethbridge, AB  
23RACHELLE HOULE (#C1769C) - Aetna, AB  
24ASHLEY COYNE (#C2604C) - Rainer, AB  
25CHARMAYNE PICKENS (#F-L1564) - Standoff, AB  
26GINA ALLEN (#C7403C) - Taber, AB  
27ALICIA UDALL (#C3115C) - Brooks, AB  
28Edesse Descoteaux (#C1945C) - Wardlow, AB  
29ASHTON KRAFT (#C167C) - Rainier, AB  
30Janae Devine (#C942C) - Cardston, AB  
31Fallyn Creighton (#C5426C) - ,  
32YANA AITKEN (#C2507C) - Cardston, AB  
33MARDI YARSHENKO (#C6406C) - Maple Creek, SK  
34TALIA POWELSON (#C6627C) - Welling, AB  
35CHARLENE COYNE (#C2605C) - Rainier, AB  
     Performance 2: Sat Jun 12, 2ND HALF

1ADRIELLE WESTROP (#C2018) - Lethridge, AB  
2MONTANA AITKEN (#C2509C) - Cardston, AB  
3BRITTANY BEYER (#C7801C) - Coaldale, AB  
4KELBY TERRY (#C3141C) - Raymond, AB  
5Bailey Sears (#C2083C) - Nanton, AB  
6RORIE PERROTT (#C6951C) - High River, AB  
7LACEY BISH (#C3225C) - Tsuutina, AB  
8LYNN MCGONIGLE (#F-G6402) - Strathmore, AB  
9BOBBIE GOODWIN (#C211C) - Cranbrook, BC  
10MARISSA AITKEN (#C2510C) - Cardston, AB  
11AMARA DUXBURY (#C7416C) - High River, AB  
12ALEX MCDONALD (#C8038C) - Heritage Pointe, AB  
13LORI STAHL (#C2169C) - Grasmere, BC  
14Sayge Turcato (#C6826C) - Taber, Alberta  
15SHAYNA JONES (#C1995C) - Parkland, AB  
16HALEY GLASRUD (#C2530C) - Eastend, SK  
17P.J. FOX (#C2756C) - Cardston, AB  
18MARDI YARSHENKO (#C6406C) - Maple Creek, SK  
19LARYETTE KELLETT (#C2167C) - Picture Butte, AB  
20BRANDY VOGT (#C210C) - Cranbrook, BC  
21TALIA POWELSON (#C6627C) - Welling, AB  
22Alyson Turcato (#C998C) - Taber, AB  
23TACEE SHAW (#C144C) - Cardston, AB  
24Edesse Descoteaux (#C1945C) - Wardlow, AB  

Junior Barrel Racing

     Performance 1: Sat Jun 12, 1pm

1JAYDEN DONALD (#CJ3006C) - Cranbrook, BC  
2NEVEAH LITTLE BEAR (#F-J1361) - Morley, AB  
3Amy Naismith (#CJ1901C) - Brant, AB  
4Brianna Pighin (#CJ7023C) - , BC  
5JOLIE Desmet (#CJ7402C) - Strathmore, AB  
6Dylann Beasley (#CJ976C) - Patricia, AB  
7LORI MAISONNEUVE (#CJ2432C) - Calgary, AB  
8TRINITY SEWELL (#F-J1663) - Sparwood, BC  
9Emily Harris (#CJ1735C) - Cranbrook , BC  
10Rhegan Shade (#CJ937C) - Lethbridge, AB  
11RHYS Desmet (#CJ7401C) - Strathmore, AB  
     Performance 2: Sat Jun 12, 2ND HALF

1Brianna Pighin (#CJ7023C) - , BC  
2Amy Naismith (#CJ1901C) - Brant, AB  
3RHYS Desmet (#CJ7401C) - Strathmore, AB  
4NEVEAH LITTLE BEAR (#F-J1361) - Morley, AB  
5Emily Harris (#CJ1735C) - Cranbrook , BC  
6Dylann Beasley (#CJ976C) - Patricia, AB  
7Rhegan Shade (#CJ937C) - Lethbridge, AB  
8TRINITY SEWELL (#F-J1663) - Sparwood, BC  
9JOLIE Desmet (#CJ7402C) - Strathmore, AB  

Lil Rascals Barrel Racing

     Performance 1: Sat Jun 12, 1pm

1Brooke Fox (#CL964C) - Cardston, AB  
2Checotah Many Grey Horses (#CL939C) - Cardston, AB  
     Performance 2: Sat Jun 12, 2ND HALF

1Brooke Fox (#CL964C) - Cardston, AB  
2Checotah Many Grey Horses (#CL939C) - Cardston, AB  



The Chinook Rodeo Association is powered by the Rodeo Management SystemTM    Powerful.Flexible.Automated.


CRA